Poľské hrady a skalné ihly

Autor: Martin Knor | 19.3.2013 o 8:05 | Karma článku: 11,74 | Prečítané:  1072x

Keď človek vylezie na vrcholy Beskýd, Tatier, Babiu horu, či na hrebene Krkonôš, a pozrie sa smerom na sever, tak za pár nízkymi pahorkami, v Poľsku, vidí iba šíru rovinu. Pre turistu celkom nezaujímavý kraj. Lenže nedávno som na pár dní zavítal do pahorkatiny severozápadne od Krakova, do Jury Krakowsko-Czestochowskej, a s údivom som zistil, že v tej pahorkatine majú spústu hradov. Pozrel som si zopár z nich a popri tom som zavítal do Ojcowa, kde sú atraktívne skalné ihly.

Prvý obrázok je z hradu Mirów. Je to ruina ako sa patrí a zo všetkých hradov, čo som si pozrel, sa nachádza najďalej od slovensko-poľskej hranice.

juKC01.jpg

Len kúsok od Mirówa leží hrad Bobolice. Aj tento bol nedávno ruinou. Kúpil ho však súkromník a nádherne ho zrekonštruoval. Pred hradom je široké skalné okno, z ktorého je na hrad nádherný pohľad.

juKC02.jpg

Mirów a Bobolice ležia na opačných koncoch malého hrebienka. Ďalší hrad, Morsko, je učupený v doline medzi pahorkami.

juKC03.jpg

Asi najväčšou ruinou je zrúcanina hradu Ogrodzieniec. Je prekvapujúce, že sa tu zachovali tak vysoké múry. Hrad sa nachádza hneď vedľa dediny.

juKC04.jpg

Hrad Smoleń je charakteristický masívnou vežou, do ktorej som sa nevedel dostať. Možno keby na skalách nebol ľad a sneh ...

juKC05.jpg

Teraz sa presunieme do oblasti, ktorá sa volá "Ojcowski Park Narodowy". V dolnej časti údolia ma zaujala veľká jaskyňa. Nachádzajú sa tu aj jaskyne, do ktorých sa chodí so sprievodcom.

juKC06.jpg

Hneď naproti jaskyni je mohutná skalná ihla. Nie je to však tá, ktorú som hľadal.

juKC07.jpg

V hornej časti údolia je zámok Ojców. Má impozantný vstup.

juKC08.jpg

Túto ihlu som hľadal. Tento skalný "kyjak" je symbolom národného parku.

juKC09.jpg

Hneď za ním sa rozkladá hrad Pieskowa Skala.

juKC10.jpg

Cestou domov som sa zastavil ešte na jednom hrade. Volá sa Lipowiec a leží už mimo Jury Krakowsko-Czestochowskej. Aj na tomto hrade ma prekvapila výška zachovaných múrov. Vnútri je spleť miestností a z vrchola veže je nádherný výhľad.

juKC11.jpg

Keďže som bol v Poľsku v zime, väčšina hradov bola zatvorená. A to nielen Ojców a Pieskowa Skala, ale aj niektoré ruiny. Voľne prístupný je z nich iba Smoleń.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?