Pittentaler klettersteig

Autor: Martin Knor | 6.12.2012 o 7:30 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  865x

Pittentalerská feráta leží asi 50 kilometrov južne od Viedne, len pár kilometrov od diaľničnej križovatky Seebenstein. Je vedená západným svahom kopca, či skôr skaly, Turkensturtz v nadmorskej výške necelých 600 metrov. Je však mimoriadne atraktívna. Je obtiažnosti C až D a na jej vrchole leží malebná ruina stredovekého hradu. Až pôjdete Rakúskom kamsi na juh, zastavte sa tu. Nebudete ľutovať. Celá prechádzka na kopec a späť vám zaberie púhu jednu hodinu.

K feráte sa dostanete po rakúskej diaľnici A2. Z Viedne pôjdete na juh a na križovatke "Seebenstein" z diaľnice odbočíte. Avšak nie na Gloggnitz a Murzzuschlag, ale na východ, smerom na dedinu Seebenstein. Cesta podlezie diaľnicu a príde na križovatku tvaru T. Tam zahnete doprava, teda na juh, a po piatich kilometroch prídete do dediny Gleissenfeld. Zabočíte do nej a budete sa tlačiť na jej severovýchodný okraj. Tam sa nachádza betónový mostík cez  potok Pitten a pred ním je medzi košatými stromami neveľké parkovisko. Aj uprostred sezóny bude skôr prázdne, ako plné.

Ďalej treba ísť pešo. Prejdete mostík a začnete stúpať šrokým chodníkom hore vysokým lesom. Asi 20 metrov za prudkou serpentínou doľava odbočíte doprava. Keď som tam šiel, odbočka bola vyznačená peknou šípkou. Ak by sa tá šípka "stratila" (čo sa jej vraj z času na čas stáva), tak jednoducho pôjdete doprava prvým výrazným chodníkom. Ten Vás vyvedie z lesa pod skaly. A už tu máme stromčekový rebrík, ktorý tvorí nástup do feráty.

pit01.jpg

Už ten nástup je dosť adrenalínový. A takto rebrík pokračuje vyššie:

pit02.jpg

Po zdolaní prvých 10 až 20 metrov si treba trochu oddýchnuť a popozerať sa okolo seba. Napríklad dole:

pit03.jpg

Alebo pred seba na traverz:

pit04.jpg

Feráta je obtiažnosti C až D, preto je dobré mať so sebou čosi na istenie sa. Ja som mal ferátový set. Avšak na výlet sem možno ísť s celou rodinou. Kto nechce ísť na ferátu, môže ju obísť chodníkom, ktorý vidno dole pod skalou.

pit05.jpg

Feráta končí pri akejsi bráne, ktorú tvorí kus muriva stredovekého hradu. Tak malebný záver feráty som ešte nevidel. Tiež si všimnite, že diaľnica A2 ide len pár sto metrov od kopca.

pit06.jpg

Po hrebeni som zbehol kúsok na juh, aby som odfotil celú skalu, ktorú Pittentalerská feráta zdoláva. Na obrázku ju ktovieako dobre nevidno. Ide skoro po ľavom okraji skaly.

pit07.jpg

Nad skalou sa na temene kopca týči mohutný hrad. Teda, jeho zvyšky.

pit08.jpg

Vo vnútri sú lavičky, z ktorých je cez oblúky nádherný výhľad doširoka, doďaleka. Hore na múre je polmesiac. Prečo, to som nezistil.

pit09.jpg

A ešte veža, ktorá je na severnom ostrohu kopca Turkensturtz.

pit10.jpg

Ak sa Vám feráta "Pittentaler klettersteig" a hrad páčili, vrelo odporúčam pozrť si ich na vlastné oči. Sú ešte krajšie, ako na obrázkoch.

Turistiskú mapu oblasti si možno pozrieť na stránke bergfex.

Podrobné informácie o feráte sa nachádzajú na stránke bergsteigen.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?