Flatzer Wand

Autor: Martin Knor | 14.11.2012 o 7:30 | Karma článku: 9,14 | Prečítané:  612x

Asi 50 kilometrov južne od Viedne leží malá dedinka Flatz a nad ňou zmenšenina Hohe Wand, zvaná Flatzer Wand. Oblasť nie je veľká. Všetky značené turistické chodníky možno pohodlne prejsť za jeden jediný deň. Jej nadmorská výška je 500 až 800 metrov, a preto je vhodná na výlet aj v tomto ročnom období.

Flatzer Wand pozostáva zo strmého svahu, miestami až skalnej steny, nad ktorou je chodník ponúkajci výhľady do širokého okolia. Podobne ako na Hohe Wand, zaujímavé sú najmä výstupy hore na vyhliadkový chodník. Najsevernejší Wandsteig sme vynechali, pretože sa nám podľa obrázkov nezdal príliš atraktívny. Len sme sa prešli k jaskyni Langes Loch, ktorá je neskoro na jeseň zatvorená, pretože v nej zimujú netopiere.

Južne od Wandsteigu je chodník Riessteig. Je to skalnatý chodník s klasifikáciou 0+, pri ktorom sa nachádza výrazná skalná ihla Jausenstein:

fw01.jpg

Táto ihla je pravidelne striekaná vápnom, takže ju veľmi dobre vidno aj zdola, z údolia. Tvorí dominantu Flatzer Wandu.

Ďalším chodníkom je Doppelsteig s trochu podhodnotenou klasifikáciou 2-. Tu už treba miestami liezť. Zatiaľ čo Riessteig je značený pre našinca nezvyčajne, oranžovou farbou, tento chodník je značený klasicky červenou. Hoci to značenie je aj takéto:

fw02.jpg

Naozaj to hore nie je krv, je to červená značka. Doppelsteig je najnáročnejším značeným chodníkom, zároveň je najatraktívnejší. Počas celého výstupu sa ide skalami, z ktorých sú nádherné výhľady.

 

fw03.jpg

Ďalej na juh máme Jubiläumssteig. Je tu jeden dlhý nerezový rebrík a zopár kratších. Tesne nad rebríkmi je zábrana pre uvoľňujúcu sa sutinu.

fw04.jpg

Jubiläumssteig je pohodlný nenáročný chodník, okolo ktorého je množstvo lezeckých stien rozličnej obtiažnosti. Sponad skál je pekný výhľad na dedinu Flatz.

fw05.jpg

Chodníky Fürststeig a Ternitzer Steig sú krátke výšvihy hore nevýraznými žľabmi.

fw06.jpg

Zaujímavejší je Ternitzer Steig, v ktorého dolnej časti je skalná brána. Chodník ide priamo cez ňu.

fw07.jpg

Nasleduje asi najatraktívnejší chodník (Flatzer-)Lochsteig. Začína tak ako Ternitzer Steig, skalnou bránou, avšak hneď nad prvou ide cez ďalšiu.

fw08.jpg

A o pár metrov ďalej preleziete tretiu. Na úseku dlhom vari 200 metrov človek lezie cez 3 skalné brány! Na jednom, či dvoch krátkych úsekoch si treba pomáhať rukami a je tam zopár skôb, vďaka čomu má chodník klasifikáciu 1- a je (nadsadene) značený ako feráta obtiažnosti B.

Posledným atraktívnejším chodníkom je feráta E60. Začína za ohybom zvážnice Willi-Gottwald-Steig, z ktorej ho dobre vidno. Feráta má obtiažnosť C, takže je vhodné liezť ju s ferátovým setom. Má dve samostatné časti. Dolná je strmšia, avšak najnáročnejšie miesto je na hornej:

fw09.jpg

E60 končí tesne pod chatou Naturfreundhaus. Keď už človek vylezie až sem, je vhodné pokračovať na oblý kopec Gösing (898 m). Vrchol kopca je ukrytý lese, no pár metrov pod ním je nádherný výhľad na Schneeberg.

fw10.jpg

Ako vidno, vrchol dvojtisícovky už pokrýval poprašok snehu.

Asi najrozsiahlejšie informácie o Flatzer Wand-e sa nachádzajú na strákne Friedricha Volkmanna.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?